Facebook Youtube
GKS Katowice wygrywa ORLEN Beniaminek Cup U-10! Beniaminek w najlepszej ósemce turnieju, tuż za podium.

GKS Katowice wygrywa ORLEN Beniaminek Cup U-10! Beniaminek w najlepszej ósemce turnieju, tuż za podium.

Kolejny wspaniały turniej „ORLEN Beniaminek Cup” za nami! 24 drużyn w tym 8 zza granicy z 6 krajów; Rumunii, Chorwacji, Czech, Słowacji i Węgier, zagrało w Krośnie o zwycięstwo. Dwa dni rywalizacji przyniósł 96 piłkarskich spotkaniach, które w sumie trwały łącznie 21 godzin! W „ORLEN Beniaminek Cup” U-10 padło ponad 490 goli, a na murawie zaprezentowało się ponad 300 zawodników i zawodniczek. W całym turnieju zwyciężył GKS Katowice, drugie miejsce zajął Drukarz Warszawa, a na ostatnim stopniu podium stanęła pierwsza drużyna NK Lokomotiva Zagreb.Zagraliśmy dla Henia!

Dziękujemy, za tak pozytywny odbiór naszej akcji charytatywnej #GramyDlaHenia. Dzięki Wam podczas całego turnieju zebraliśmy sporą sumę pieniędzy – 3 300 zł, która powędruje na leczenie dla Henia Rolewicza – ciężko chorego chłopca na ostra białaczkę limfoblastyczną.

Dziękujemy przybyłym drużynom za włączenie się do naszej akcji wsparcia, poprzez przekazanie na licytacje swoich klubowych pamiątek. To również dzięki Wam udało się zebrać tyle pieniędzy. Podczas naszych licytacji ludzi dobrego serca, chcących pomóc naszym wschodnim sąsiadom było naprawdę dużo. Cieszymy się, że przy okazji sportowych emocji mogliśmy się zjednoczyć i zrobić coś dobrego.Cały turniej rozgrywany był pod „balonem” na PROFBUD Arena, a graliśmy systemem 6+1, równolegle na dwóch boiskach o wymiarach 45×30 metrów. Wszystkie drużyny zostały podzielone na cztery grupy po 6 ekip. Harmonogram gier składał się z sobotniej fazy grupowej i niedzielnej fazy finałowej turnieju. Dwie najlepsze drużyny z każdej z grup awansowały do ćwierćfinałów, w której rywalizowały o miejsca 1-8. Pozostałe zespoły biorąc pod uwagę zdobyta lokatę w swojej grupie, rywalizowały o miejsca 9-24.

Sobotnia faza grupowa

W grupie A świetnie turniej rozpoczął Beniaminek PROFBUD Krosno I, który bez straty bramki wygrał wszystkie spotkania i z pierwszego miejsca awansował do ćwierćfinałów. Dalej za gospodarzem rywalizacja była bardziej zacięta. O drugie miejsce walczyli Rumuński CFR 1907 Cluj  i MKS Parasol Wrocław. W bezpośrednim starciu tych ekip, górą był zespół z dolnego śląska i to właśnie podopieczni trenera Mariusza Kota awansowali do najlepszej „ósemki” turnieju.

W grupie B faworytem był FC Spartak Trnava. Słowacy dobrze rozpoczęli te zawody. Po czterech wygranych mogli być pewni awansu. Rozluźnienie przyszło w ostatniej kolejce, kiedy to przegrali z Jastrzębiem 0:2 i to GKS z lepszym bilansem od CFT Academy, mógł się cieszyć z ćwierćfinału. Drugi zespól Beniaminka mimo to, że przegrał tylko jeden mecz w fazie grupowej to niestety musiał pogodzić się z tym, że w niedziele zagra o miejsca 17-20.

W grupie C prym wiodły dwa zespoły NK Lokomotiva Zagreb I i GKS Katowice, które na start pokazały się z bardzo dobrej strony. Kroku tym ekipom próbowały dotrzymać pozostałe drużyny, szczególnie mogli się podobać chłopcy z BVB im. Łukasza Piszczka. Ambitnie grał również Juventus Warszawa. Ostateczne rozstrzygnięcia sprawiły, że to zespół z Chorwacji  i Katowic awansował do najlepszej „ósemki” turnieju.

W grupie D ciężko było szukać faworyta do awansu po pierwszych meczach. Każdy mógł wygrać z każdym. Świetnie turniej rozpoczął Drukarz Warszawa, który wygrał trzy mecze pod rząd. FC Baník Ostrava, Wisła Kraków i druga drużyna NK Lokomotiva Zagreb, próbowały dotrzymać mu kroku ale tylko „białej gwieździe” to zadanie się udało i razem z Drukarzem awansowali do gry o medale.Niedzielna faza pucharowa

Na początku spotkały się zespoły z miejsc 5 i 6 w grupie, ale mimo wszystko ciekawych spotkań nie brakowało. O miejsca 21-24 niespodziewanie rywalizował FC Košice, który zmierzył się z węgierskim Olasz Focisuli-Debrecen, AP Sanok i Sandecją Nowy Sącz. W kolejnej grupie (o miejsca 17-20) mecze między sobą rozgrywały zespoły BSS Rzeszów, FA Stalowa Wola, Beniaminka PROFBUD Krosno II oraz Bruk-Betu Termalica Nieciecza.

W spotkaniach o miejsca 13-16 liczyliśmy na dobre piłkarskie widowisko i nie zawiedliśmy się. Mecze te stały na dobrym poziomie, emocji w nich nie brakowało, a najwięcej powodów do radości po rozegranych spotkaniach mieli zawodnicy z Juventus Academy Warszawa, którzy w pokonanym polu zostawili FC Baník Ostrava, Aserekteam Gorlice i RKS Radomiak Radom.

Ciekawe pojedynki oglądaliśmy w grze o miejsca 9-12, gdzie spotkały się trzy zagraniczne ekipy: CFR 1907 Cluj, CFT Academy, NK Lokomotiva Zagreb II i Akademia BVB im. Łukasza Piszczka. Bardzo dobrze grający przez cały turniej Chorwaci i tym razem pokazali świetną dyspozycję wygrywając tą rywalizację.

Ćwierćfinały „ORLEN Beniaminek Cup U10”. Sobotnie zmagania w fazie grupowej wyłoniły pary ćwierćfinałowe, w których zagrały: Beniaminek PROFBUD Krosno I vs Wisła Kraków, FC Spartak Trnava vs GKS Katowice, NK Lokomotiva Zagreb I vs MKS Parasol Wrocław, Drukarz Warszawa vs GKS Jastrzębie. Poprzeczka już w tych spotkaniach o taką stawkę podskoczyła do góry. Oglądaliśmy stojące na wysokim poziomie mecze ośmiu najlepszych drużyn w całym turnieju. Najbardziej wszystkich kibiców interesowało spotkanie gospodarzy z Wisła. Beniaminek po zaciętym meczu pokonał 1:0 zespół z Krakowa, a bramkę na wagę awansu do półfinału zdobył Jakub Kuliga.

Pozostałe mecze ćwierćfinałowe o dziwo bez większej historii, bo kończyły się z większą przewagą bramkową. Po otwarciu wyniku mimo starań rywali zarówno GKS z Katowic, Drukarz jak i Lokomotiva, kontrolowały te pojedynki podwyższając wynik, awansując do półfinału.

Oba mecze półfinałowe to było najlepsze 28 minut jakie zobaczyliśmy przez te dwa dni w Krośnie. W Spotkaniu Beniaminka z GKSem zobaczyliśmy łącznie aż 9 bramek, a o tą jedną więcej strzeli Katowiczanie, a dokładnie Fabian Bielecki – „Król Strzelców” w całym turnieju. Drugi półfinał to klasyczny mecz walki, który dobrze rozpoczęli zawodnicy Drukarza wychodząc na jednobramkowe prowadzenie. Kolejne minuty to ataki zarówno i z jednej jak i z drugiej strony, które nie przynosily większych rezultatów, bo w bramce świetnie spisywali się obaj bramkarze – Kai Capan – „Najlepszy Bramkarz Turnieju” (NK Lokomotiva Zagreb I) oraz Adam Kopik (Drukarz Warszawa). Niespodziewanie do remisu na 5 min przed końcem doprowadził zespół z Zagrzebia i o tym kto awansuje do finału decydowały rzuty karne, które lepiej wykonywali zawodnicy Drukarza i to oni zagrali o złoto. W finale pocieszenia, czyli meczu o 3 miejsce Lolomotiva 3:1 pokonała Beniaminka.

Finał turnieju – Katowice kontra Warszawa! Czarny koń turnieju według obserwatorów, czyli ekipa Drukarza Warszawa, spotyka się z najsolidniej grającym zespołem podczas naszej dwudniowej rywalizacji, czyli GKSem Katowice. Przy głośnym dopingu kibiców obu drużyn, wspieranym przez pozostałe drużyny, wspaniale oglądało się to widowisko. Pierwszy na dwubramkowe prowadzenie wyszedł Drukarz, ale szybko odpowiedział GKS trafieniem Patryka Snopkowskiego i 3x Fabiana Bieleckiego – „Najlepszego strzelca” w całym turnieju. Katowiczanie złapali wiatr w żagle i z każdą minutą grali co raz lepiej. Bezradny Drukarz zdołał strzelić jeszcze tylko jedną bramkę, a cały mecz zakończył się wynikiem 7:3. GKS Katowice zwycięża w całym turnieju i tym samym jest pierwszą drużyną, która zagra z nami podczas grudniowej X edycji – PROFBUD Cup 2023. Gratulujemy!

Ceremonie zakończenia turnieju i dekoracje zwycięzców uświetnili nasi znakomici goście, nagrody wręczali: Grzegorz Raus (Prezes Zarządu / Założyciel i  Lider Akademii Piłkarskiej Beniaminek PROFBUD Krosno), Marek Adamiak (Dyrektor Sportowy Beniaminka i Vice-Dyrektor szkoły SMS), Jarosław Kwella (Dyrektor Zarządzający Akademią), dr. Dariusz Sobieraj (Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego) oraz Adam Onyszczuk (Działacz Sportowy).

Tradycyjnie przez organizatora na zakończenie turnieju wybrana została drużyna „TOP 7”, czyli najlepszych zawodników turnieju „ORLEN Beniaminek Cup U10”, a znaleźli się w niej: Jan Łada (Drukarz Warszawa) – MVP Turnieju, Fabian Bielecki (GKS Katowice) – „Król Strzelców” (19 goli), Kai Caban (NK Lokomotiva Zagreb) – Najlepszy Bramkarz Turnieju, Lena Polek (Beniaminek PROFBUD Krosno), Jakub Płatek (Wisła Kraków), Grzegorz Dobiech (MKS Parasol Wrocław) i Radosław Miłkowski (GKS Jastrzębie).

Podczas ceremonii zakończenia turnieju wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz upominki przygotowane przez sponsorów i partnerów naszego turnieju: PKN Orlen, Energa SA, Podkarpacki Związek Piłki Nożnej, Krosno Glass S.A., Strefa Medali, HSports. Dla zawodnika MVP Turnieju Jana Łady (Drukarz Warszawa), powędrowała dodatkowo nagroda specjalna przygotowana przez firme VIVALDI Meble – piękna i nowoczesna meblościanka. Dla „Króla Strzelców” Fabiana Bieleckiego (GKS Katowice), voucher na sprzęt sportowy przygotował Adam Onyszczuk (Działacz Sportowy). 
Wszystkie informacje o turnieju można znaleźć na Facebooku „ORLEN Beniaminek Cup”, gdzie w najbliższych dniach będziemy prezentować także ciekawostki i zdjęcia, a zapis video z wszystkich niedzielnych spotkań jest dostępny na TV Beniaminek na Youtube.

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym sponsorom, partnerom, prywatnym osobom, firmom i instytucjom za pomoc i wsparcie w organizacji tego wydarzenia.

 • Sponsor Tytularny Turnieju – PKN Orlen.
 • Sponsor Główny Turnieju – Energa SA.
 • Sponsorzy Premium Akademii – Nowy Styl, Sell Waste.
 • Patronat Turnieju – Podkarpacki Związek Piłki Nożnej.
 • Partnerzy Turnieju – ProfbudKrosno Miasto Szkła, Profbud Arena, Cukiernia Joasia, Hotel Lord Krosno, EKO Piekarnia Kiełtyka, PROFBUD4KIDS, Naftówka, Zajazd Kasztelan Krosno, Eurogym | Karpackie Pokoje, Dwór Ostoia.
 • Partnerzy Techniczni Turnieju – FCapp, Cutline Wear Factory, Select Sport Poland, Strefa Medali, HSports. 
 • Partnerzy Medialni Turnieju – Krosno112.pl, KrosnoSfera, Gazeta Codzienna Nowiny i Nowiny24.pl, Trendy Radio.

Dziękujemy za wsparcie także:

 • Total Turbo Service
 • www.studnie-dukla.pl  – Studnie Głębinowe i pompy ciepła
 • VIVALDI Meble – Waldemar Wojnar
 • Krosno Glass S.A.
 • Adam Onyszczuk – Działacz sportowy

Fot. Łukasz Piękoś


© Copyright 2024
Realizacja: Interkros